پنجشنبه 08 خرداد 1399
12

صدای دلسوزان در سکوت مصلحت اندیشان

صدای دلسوزان در سکوت مصلحت اندیشان

همیشه از خود می‌پرسم صبوری و نجابت تا کی؟ خوزستان دین خود را به ایران ادا کرد اما چه‌وقت دیگران دین خود را به خوزستان ادا می‌کنند؟ دستخوش این زمین تفدیده که سال‌هاست  شیره جانش را می‌برند چیست؟ شادباش این سینه سوخته که آب و خاکش نیشکر می‌شود و البته شوری زمینش به کام تالاب شادگان می‌رود چیست؟ دیروز نخل‌ها بی‌سر بود از جور دژخیم و امروز هورالعظیم بی‌آب از جور نفت. آب کارونش را از سر چشمه می‌برند و نفتش را از مخزن، اهواز هوا ندارد و خرمشهر و آبادان آب و هوا.

 به بهانه تذکر کتبی دکتر جواد کاظم نسب الباجی، نماینده اهواز به وزیر نفت در روزهایی که نمایندگان خوزستان در کمیسیون انرژی، دغدغه‌هایی مهم‌تر از وضعیت محیط زیست دارند، نگاهی  به پروژه اماک می‌اندازیم تا دلایل این تذکر کتبی را دریابیم.

پروژه اماک شامل جمع آوری گازهای همراه نفت مخازن اهواز، بنگستان، منصوری بنگستان و آسماری، مارون بنگستان، آب تیمور و کوپال بنگستان بوده است که در زمان طراحی مقرر بود روزانه 240میلیون فوت مکعب از گاز همراه را شیرین سازی و به خط لوله سراسری بسپارد و بخش ترش آن را از طریق خط لوله به واحد تصفیه گاز ترش و اسیدی شیمیایی رازی بفرستد اما مشکل اصلی درپروژه‌های جمع آوری گاز همراه، بازگشت ضعیف‌تر سرمایه نسبت به سرمایه گذاری‌های توسعه میدان است. تکنولوژی بالاتر و نیاز به فرآیندهای بیشتر برای تبدیل گاز همراه به محصول قابل فروش از جمله دلایل این تفاوت است. برخلاف گاز میادین گازی، با آغاز تولید از میادین نفتی، گاز همراه به عنوان محصول جانبی تلقی شده و به دلیل نبود تاسیسات فرآوری جمع‌آوری گاز از میدان، به ناچار سوزانده می‌شود و در بسیاری از موارد اگر حجم گاز همراه تولیدی از حدی بالاتر نباشد، جمع‌آوری آن اقتصادی نیست. امروزه با افزایش دغدغه‌های زیست محیطی در دنیا، استفاده از سامانه بازیابی گازهای ارسالی به مشعل متداول شده است درنتیجه به دلیل نیاز تکنولوژیکی و سرمایه‌ای لازم برای استفاده گسترده از سامانه‌های بدون مشعل در صنعت، محدودیت‌هایی وجود دارد که باعث کندی روند کار می‌شوند؛ اما در اماک که بنا بود 7 واحد تقویت فشار و نم‌زدایی برای هر مخزن و یک واحد پالایشگاه شیرین‌سازی و خط لوله‌ای جهت انتقال گاز ترش احداث شود، در ابتدا به‌دلیل تخصیص نیافتن اعتبارات لازم در پی بی‌اهمیت دانستن مشکلات زیست محیطی و خروج پروژه‌های جمع‌آوری گاز همراه از اولویت به بهانه نبود اعتبار و سپس به‌دلیل تحریم‌ها با کندی کار روبرو شد و درآخر، نخستین واحد آن در سال 83 به بهره برداری رسید.(حدود 11 سال از آغاز) بالطبع با توجه به حجم بالای برداشت از مخازن نفتی در خوزستان و تغییرات در فشار متوسط مخزن و نرخ نفت و گاز تولیدی بسیاری از محاسبات اثر گذاری خود را از دست داد و صرفاً به دلیل فاصله طولانی طراحی و اجرا مشکلات زیادی در کارکرد مستمر واحدهای برپا شده در اماک بوجود آمد. مسئله دیگر انتقال گاز ترش ا‌ست که با وجود گذشت بیش از بیست سال از طراحی، همچنان عقیم مانده و این یعنی حیاتی ترین بخش زیست محیطی آن که همانا جلوگیری از سوزاندن گاز ترش بود، هنوز محقق نشده است. درپایان، علیرغم بهره‌برداری بیش از 80% پروژه، بخش اعظم آسیب‌های زیست محیطی هنوز به قوت خود باقی‌ست. در این میان وزیر نفت فعلی، شاید کمترین سهم را در ناتمام ماندن این پروژه داشته باشد و کاظم نسب، به عنوان یک نماینده حامی دولت و نفر اول لیست امید اهواز نیز این مهم را نیک می‌داند.

در واقع مقصران اصلی وزیران سابق و تصمیم‌گیران اولویت پروژه‌ها هستند که جمع‌آوری گاز‌های همراه و سایر طرح‌های زیست محیطی را از دستورکار خارج کردند. مدیران عامل و مدیران عملیات و HSE مناطق نفت‌خیز جنوب هستند که در زمان کندی روند اجرای پروژه سکوت کردند و مشغول کارهای دیگر شدند، مدیران کل محیط زیست خوزستان که به‌دلایل نامعلوم در مقابل این آسیب زیست محیطی و آسیب‌های مشابه چون خشکاندن هور سکوت کردند و وظیفه سازمانی و اخلاقی خود را مسکوت گذاردند و نمایندگان مردم خوزستان در مجلس(خصوصا اعضای خوزستانی کمیسیون انرژی) از ابتدای اماک که در قبال این ستم روا داشته به سلامت مردم و محیط زیست خوزستان سکوت کردند نیز مقصران اصلی هستند. آنها که عامل بوجود آمدن تحریم‌ها شدند و گره‌ای را که با دست باز می‌شد به دندان کشیدند. سرانجام نماینده مردم اهواز است و وزیر نفت و ابزار مطالبه‌گری نمایندگان همین تذکر و سوال از وزرا‌ست پس پیگیری مطالبات موکلان برای یک نماینده چه بسا زیبنده‌تر از چانه زنی بر سر عزل و نصب‌ها و سهم خواهی‌های قومیتی و جناحی و سیاست بازی است.

این یادداشت ، نخستین بار در کانال تلگرامی از نفت چه خبر منتشر شده است .

روتیتر
کد خبر: 907
  • صدای دلسوزان در سکوت مصلحت اندیشان

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

رویدادها و سمینارها
تقویم نمایشگاه های بین المللی تهران در سال 95 تقویم نمایشگاه های بین المللی تهران در سال 95

پیک نفت - تقویم رسمی نمایشگاه های بین المللی تهران