پنجشنبه 08 خرداد 1399
24

بورس کالا: کشف قیمت طبق نرخ ارز جدید باید تغییر کند

بورس کالا: کشف قیمت طبق نرخ ارز جدید باید تغییر کند

 مدیر عامل بورس کالای ایران ضمن یادآوری سیاست جدید ارزی دولت گفت: سیاست قیمت گذاری در بورس کالا بر اساس ارز مرجع کالاهای اساسی و ایجاد محدودیت در کشف قیمت کالاهای واسطه ای باید متناسب با سیاست های جدید ارزی تغییر کند.

«حامد سلطانی نژاد » افزود: سیاست محدود سازی قیمت ها در بورس کالا به صورت مصنوعی کمک چندانی به وضعیت بازار نمی کند، بلکه فرصت های آربیتراژی ( کسب سود از طریق اختلاف قیمت در دو بازار مختلف آربیتراژ گفته می شود) زمینه را برای برخی سوِء استفاده ها فراهم می کند.

وی اظهارداشت: در مورد کالاهای مختلف از جمله محصولات پتروشیمی، مقاطع و ورق های فولادی باوجود اینکه تولیدکنندگان قیمت هایی پایین تر از قیمت های جهانی را در بورس کالا به عنوان قیمت پایه پذیرفتند، کنترل قیمت کالاهای واسطه ای به کنترل قیمت کالاهای مصرفی منجر نشده و فرصت های آربیتراژی را برای برخی از افرادی که تولید کننده نما هستند، ایجاد کرد.

مدیرعامل بورس کالا تصریح کرد: اکنون دولت در سیاست جدید ارزی خود 25 کالای اساسی را مشمول دریافت ارز رسمی کرده و بنابراین جا دارد سیاست تعیین قیمت های پایه محصولات و سقف رقابت در بورس کالا بر اساس سیاست جدید ارزی تغییر کرده و کالاها به قیمت واقعی خود به فروش برسد.

وی اضافه کرد: روز گذشته جلسه فعالان بازار پتروشیمی با حضور وزیران نفت، صنعت، معدن وتجارت و دست اندرکاران صنایع بالا دستی، انجمن های پایین دستی پتروشیمی و همچنین فعالان صنایع لبنی، آب معدنی و آشامیدنی، نساجی و سایر فعالان بازار پتروشیمی تشکیل شد و در این جلسه صنایع پایین دستی تضمین کردند که در صورت آزادسازی نرخ ارز، مبنای قیمت های پایه، شاهد رشد ناگهانی و افزایش هیجانی در بازار کالاهای نهایی نباشیم.

به گفته سلطانی نژاد، سامانه بهین یاب که مبنای تخصیص سهمیه به خریداران محصولات پتروشیمی از بورس است، به اصلاحاتی نیاز دارد که پیشنهاد بورس کالا برای بهبود، آن ملاک قرار دادن مواردی از جمله خریدهای سالیان گذشته، کنترل لیست بیمه کارکنان و کنترل مصرف برق واحد تولیدی است که بهبود نسبی در تشخیص خریداران واقعی و تخصیص سهمیه های خرید ایجاد خواهد کرد


روتیتر
کد خبر: 1083
  • بورس کالا: کشف قیمت طبق نرخ ارز جدید باید تغییر کند

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

رویدادها و سمینارها
تقویم نمایشگاه های بین المللی تهران در سال 95 تقویم نمایشگاه های بین المللی تهران در سال 95

پیک نفت - تقویم رسمی نمایشگاه های بین المللی تهران