يکشنبه 03 شهريور 1398
27
مدیرگازرسانی شرکت ملی گاز:

بدهی سال‌های ۹۶ و ۹۷ نیروگاه‌های مقیاس کوچک سبب قطع گاز آنها می‌شود

بدهی سال‌های ۹۶ و ۹۷ نیروگاه‌های مقیاس کوچک سبب قطع گاز آنها می‌شود

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز اعلام کرد که بدهی سال‌های ۹۶ و ۹۷ نیروگاه‌های مقیاس کوچک (CHP)، سبب قطع گاز این نیروگاه‌ها می‌شود.

سعید مومنی، درباره بدهی معوق نیروگاه‌های مقیاس کوچک به خبرنگار شانا گفت: برخی نیروگاه‌های مقیاس کوچک همچنان بدهی‌های معوق خود بابت دریافت خوراک گاز را به شرکت ملی گاز پرداخت نکرده‌اند که این بدهی‌ها مربوط به سال‌های ۹۵ و پیش از آن است.

وی افزود: در یک دوره زمانی، گاز نیروگاه‌های CHP به همین دلیل قطع، اما روند گازرسانی به این نیروگاه‌ها دوباره برقرار شد تا از لحاظ اقتصادی نیز آسیبی نبینند. از لحاظ قانونی هنوز تصمیم قطعی برای بدهی‌های میلیاردی آنها گرفته نشده و همین موضوع از قطع گاز آنها جلوگیری کرده است.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز، با بیان این‌که بدهی سال‌های ۹۵ و پیش از آن، همچنان در صورت‌حساب نیروگاه‌ها لحاظ می‌شود، ادامه داد: برخی نیروگاه‌های مقیاس کوچک افزون بر آن‌که بدهی ‌سال‌های پیش را پرداخت نکرده‌اند، از سال‌ ۹۶ تاکنون نیز اقدام به پرداخت صورت‌حساب گازی خود نکرده‌اند که در صورت ادامه این روند، جریان گاز نیروگاه‌ها قطع خواهد شد.

به گزارش شانا، در هفته نخست آبان سال ۹۶، گازرسانی به ۱۷ نیروگاه مقیاس کوچک به دلیل پرداخت نشدن بدهی آنها از سوی وزارت نیرو به شرکت ملی گاز، متوقف شد. البته این موضوع پس از چند ماه همراهی و صبوری شرکت ملی گاز اتفاق افتاد، اما سرانجام بدهی ۷۵ میلیارد تومانی این واحدهای تولید نیرو سبب قطع گاز آنها شد.

نیروگاه‌های مقیاس کوچک یا همان نیروگاه‌های CHP (سامانه تولید هم‌زمان برق و حرارت) با وجود دریافت گاز مورد نیاز خود به عنوان خوراک نیروگاه، پول این حجم گاز دریافتی را پرداخت نکردند و در طول تابستان سال ۹۶ نیز با وجود بدهی بالایی که داشتند باز هم شرکت ملی گاز با هدف کمک به ادامه فعالیت‌های اقتصادی و صنعتی این نیروگاه‌ها، خوراک گاز آنها را تامین کرد، اما از آنجا که شرکت ملی گاز به دولت و برخی نهادهای کشور مانند ستاد هدفمندی یارانه‌ها و شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت نیز تعهدهایی دارد و باید پاسخگوی آنان باشد، بنابراین ملزم به دریافت هزینه خوراک‌رسانی گاز به انواع نیروگاه‌ها و واحدهای صنعتی است، زیرا از جمله منابع تامین مالی برای اجرایی شدن تعهدات شرکت ملی گاز هستند، بنابراین از سوی این شرکت اعلام شد تا زمانی که این نیروگاه‌ها بدهی معوق خود را پرداخت نکنند، گاز آنها وصل نمی‌شود، با وجود  این، در اردیبهشت امسال، حمیدرضا عراقی، معاون وزیر نفت در امور گاز از وصل شدن گاز نیروگاه‌های CHP خبر داد و اعلام کرد که نیروگاه‌های مقیاس کوچک، ۷۵ میلیارد تومان به شرکت ملی گاز بدهکار هستند و موضوع پرداخت بدهی آنها همچنان پابرجاست.

نیروگاه‌هایی که در مقیاس کوچک فعالیت می‌کنند با شرکت مادر تخصصی توانیر و همچنین با شرکت‌های برق قراردادی امضا کرده‌اند که براساس آن شرکت توانیر پول گاز را به شرکت ملی گاز پرداخت می‌کند و این مبلغ از صورت‌حساب نیروگاه‌های مقیاس کوچک کسر و به صورت مستقیم پرداخت می‌شود. مطابق قانون معین برای تعرفه نیروگاهی، اگر راندمان تولید این واحدها کمتر از ۵۰ درصد باشد تعرفه گازبهای آنان به صورت صنعتی و در صورتی که راندمان آنها بیشتر از ۵۰ درصد باشد مانند تعرفه نیروگاه‌های بزرگ محاسبه می‌‎شود.


روتیتر:  مدیرگازرسانی شرکت ملی گاز:
کد خبر: 1079
  • بدهی سال‌های ۹۶ و ۹۷ نیروگاه‌های مقیاس کوچک سبب قطع گاز آنها می‌شود

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

رویدادها و سمینارها
تقویم نمایشگاه های بین المللی تهران در سال 95 تقویم نمایشگاه های بین المللی تهران در سال 95

پیک نفت - تقویم رسمی نمایشگاه های بین المللی تهران